WWW.KOSHERDELIGHT.COM - GLOBAL JEWISH DIRECTORY WITH NEWS AND INFORMATION, TRAVEL, EDUCATION, PARENTING, HOLIDAYS AND MORE   כושר דילייט - מגאזין יהודי באינטרנט הכולל חדשות ומידע יהודי גלובלי. המגאזין כולל: בתי חב"ד, בתי ספר יהודיים, אוכל כשר ומסעדות כשרות, מקוואות, חינוך ועוד

   

Kosher Restaurants

Kosher Hotels

Synagogues

Kosher recipes

Mikvah

Jewish Holidays

KOSHER RESTAURANTS

KOSHER HOTELS

SYNAGOGUES

KOSHER RECIPES

MIKVAOT

JEWISH HOLIDAYS

                          ב"ה   
KOSHER DELIGHT - YOUR JEWISH ONLINE MAGAZINE!

Bullet Home
Bullet
SITE INDEX
BulletJEWISHKD.COM
Bullet
DONATE 

KOSHER
BulletKosher restaurants
   Around the World!
BulletKosher Hotels
Bullet
Kosher Recipes 

BulletVegetarian Restaurants
Bullet
Updates from the
   Chief Rabbinate of
   Israel

BulletKosher Alcohol Updates
Bullet
Kashrut Authorities
BulletKosher Products Lists

Bullet
Kashrut Comments

BET DIN OUTSIDE ISRAEL
BulletInternational Directory of Rabbinical Courts

SHABBAT
BulletCandle Lighting Times
   for Shabbat & Holidays


NEWS
Bullet
News & Media


JEWISH STUFF...
BulletJewish Simcha
BulletJudaism, Spiritualism,
   Opinions and more

Bullet
Jewish Communities
   Around the World

Bullet
Parashat
   HaShavuah
   
Bullet
Jewish Holidays
Bullet
Synagogues
Bullet
Mikvaot
Bullet
Chabad Houses
Bullet
Aish HaTorah
Bullet
Young Israel  
Bullet
NCSY
Bullet
B'nai Akiva
Bullet
Hillel
BulletThe Holocaust


PARENTING
BulletParenting
BulletJewish Camps
BulletKids
Bullet
Babies


HEALTH
Bullet
Jewish Hospitals
Bullet
Your Health
Bullet
Do not Abuse
    Drugs and Alcohol


FRIENDS ON 4
BulletOur Pets
BulletThe Dog Trainer: Q & A
BulletThe Veterinarian Corner
Bullet הטסת כלבים
Bullet כלבים: עכשיו הדיאטה
Bulletהיצלנו את לוקה


BulletInsurance New!
BulletQuestions & Answers
Bullet
Links


BulletCONTACT US!  


 
 
  KD MAGAZINE! 
Posted: October 25, 2005 - מוצאי שמחת תורה, כ"ב בתשרי, תשס"ו
 
 

שורשים - משפחת שפרוט. מי מכיר? מי יודע?פ

 על העמותה של בני שפרוט וחקר המשפחה לדורותיה
מאת עזרא שפרוט
ezrashap@walla.com 

בצעירותי עסקתי הרבה בשאלה: מה מקור שמי צ'יפרוט? באותה תקופה היה השם צ'יפרוט כשמם של רבים מיהודי טוגרמא היא האימפריה העות'מאנית, כלומר: תורכיה, בולגריה, טראקיה ומקדוניה, יוון, דרומה של רומניה, יוגוסלוויה וחלקים מאוסטריה. אינני מנסה לצייר גבולות מדיניים משום שהאזור שינה פעמים רבות את גבולות המדינות עליהם חלשה האימפריה העות'מאנית.

עד שנת 1944 (שחרור בולגריה, ארץ הולדתי מעול הנאצים) וגם אחריה הזכיר השם צ'יפרוט את כינויי הגנאי "צ'יפוט" בהם כינו האנטישמים הבולגרים את היהודים. משפחתי ישבה שנים ארוכות על הגדה הדרומית של הדנובה בעיר הנמל רוסה (היא רוסטשוק). השכונה היהודית גבלה ברובע התורכי, בית הכנסת הספרדי בעיר והמרכז התרבותי קהילתי ע"ש אנה-ונטורה שמשו כמרכזים פיסיים להדגשת שיתוף הפעולה בין יהודי העיר. בידי תעודה מקורית המעידה על לידתי עם רישום מדויק של הפרטים על ידי העירייה של רוסה ובדף התעודה רישום מדויק של הפרטים כפי שהוכנסו לספרי הקהילה היהודית.

עם העלייה בשנת 1951 נחשפתי לסיפורו של חסדאי אבן שפרוט, איש המאה העשירית בקורדובה ולעובדה ששם משפחתי הוא שפרוט והשם צ'יפרוט אינו אלא שיבוש של הגייה כפי שנהגה על ידי יושבי יוון הדרומית ובעיקר יושבי סלוניקי. מאוחר יותר תוך מאמצים לחפש הסברים להתהוות שם המשפחה גיליתי בארץ ומחוצה לה הרבה משפחות של צ'יפרוט, שפרוט, בן-שפרוט, שיפרוט, צ'פרוטי, ציפורי, צפריר וגם שפירא! ולכולם קשר לחמולה הגדולה שכנראה מסתפחים לסיפורו של חסדאי. מתוך כבוד לאבי עליו השלום שיניתי שמי לשפרוט לאחר מותו.

לקראת ציון אירועי 500 שנה לגירוש היהודים מספרד הבעתי הסכמתי לרתום שפרוטים נוספים שאינם בני משפחתי המורחבת (ולא ידעתי עליהם דבר עד אז) ולייסד עמותה ושמה "בני-שפרוט" שמטרתה:           

"קידום מחקר המשפחה בארץ ובעולם תולדות המשפחה, אישיה, פזורתה; קיום כנסי המשפחה ללימוד משותף של קורות ענפיה השונים; איחוד ענפי המשפחה; פעולה לקירוב לבבות והיכרות הדדית; הוצאת עלון המשפחה והפצתו בארץ ובעולם"

התעודה לרישום העמותה נרשמה בחודש אוגוסט 1994. העמותה קיימה שני כנסים בבית התפוצות בתל אביב (שם גם מענה הרשמי אז). היוזם והכוח המניע ליצירתה של הפעילות היה פרופ' הלברכט, מרמת גן, נשיא האגודה לשימור המשפחה היהודית ושורשיה. לקרת ההתארגנות נוצר קשר עם מאתיים משפחות בארץ ובעולם ותחילת הפעילות הייתה מוצלחת ביותר.

ועד העמותה ממשיך בקיום הקשר בין החברים הפעילים ואף הוחלט ליצור קשר עם פרופ' מינה רוזן (אז באוניברסיטת תל-רביב, המכון לחקר התפוצות וקיום באוניברסיטת חיפה) לאיתור שמות המשפחה במאגר המידע אותו הכינה עם תלמידיה ברחבי טוגרמא. רשם העמותות עבר למשרד המשפטים (התעודה שבידינו ניתנה במשרד הפנים) ואנו שוקלים את האפשרות לבצע רישום מחודש.

בנוסף לכנסים בבית התפוצות עומד לצאת לאור ספר על חסדאי אבן שפרוט אותו חיבר פילוקסאן לוצאטו במאה ה 19 ותורגם מצרפתית על ידי דודתי עליה השלום. כדי להרחיב את מעגל הפעילים וליצור תקשורת יעילה יותר עם כל השפרוטים בעולם ברצוננו לשקם ולחדש את פנקס הכתובות בידינו ולכן נשמח אם כל שפרוט, צ'יפרוט, בן-שפרוט, שיפרוט ואחרים יפנה אלינו וימסור בידינו פרטים על עצמו ואם אפשר גם על משפחתו, כתובתו ועוד. בעידן התקשורת האלקטרונית נוכל להרחיב את מעגל השפרוטים וגם לספק לרבים וטובים בארץ ובעולם פרטים שייתכן נחוצים להם. צריך לציין שגם אם לא נוכל להוכיח קשר ישיר (באמצעות רישום אילן יוחסין) לחסדאי מספיק ששמנו הוא שפרוט. אגב כדאי לציין שאיתרנו שפרוטים במצרים, בארה"ב, באוסטריה וגם העלינו את הסברה שאביו של חסדאי הגיע לקורדובה מהעיר הספרדית ג'אן (ח'אן) ולשם הגיע מכפר במרוקו ושמו שפר (מבחינים בקרבה?).

קוראים שיש להם מידע על משפחת שפרוט או שהם עצמם שייכים למשפחה זו מוזמנים ליצור קשר עם מר עזרא שפרוט
טלפון: 097430784
 נייד: 0547729722
אימייל:
ezrashap@walla.com

הקלק כאן כדי לקרוא מאמרים נוספים

 

 
     
 
 
KOSHER DELIGHT - YOUR JEWISH ONLINE MAGAZINE! כושר דילייט - מגזין החדשות והמידע מהעולם היהודי ומישראל, כולל מסעדות כשרות, בתי כנסת ועוד ועוד

Zikit Translation Services

ZIKIT TRANSLATION SERVICES , שירותי תירגום, שרותי תירגום, שירות תרגומים, שירות תירגומים, שרות תרגום, תירגום, תרגום, תירגום מסמכים, תירגום תעודות, תרגום טכני, תירגום טכני, תרגום, תרגומים מעברית לאנגלית, תרגומים מאנגלית לעברית, תרגום עברי אנגלית אנגלי עברי -  זיקית שירותי תרגום

www.zikit.org


THE HOLOCAUST - THE SHOAH
THE JEWISH HOLOCAUST
THE HOLOCAUST - THE SHOAH
THE HOLOCAUST - THE SHOAH

Advertise with Us!

KD Kosher Recipe Collection
Send us your 
Kosher Recipe!


COMPREHENSIVE WORLDWIDE JEWISH SEARCH: JEWISHKD.COM Comprehensive Worldwide Jewish Search